بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2024 یا 1403

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2024 یا 1403

در روزگاری نه چندان دور، دنیای برنامه نویسی انحصاری بود و تنها تعداد معدودی برنامه نویس با مهارت در نظر گرفته میشدند.
امروزه در بسیاری از مشاغل حوزه فناوری اطلاعات نیازمند درک بالا و کاملی از زبان های برنامه نویسی هستند.
اگر شما در انتخاب زبان برنامه نویسی دچار تردید هستید و نمیدانید که کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید ما در این مقاله با معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2024 یا 1403 به شما کمک میکنیم تا انتخابی درست داشته باشید.
در هنگام انتخاب زبان برنامه نویسی باید فاکتور سطح دشواری آن زبان را نیز نیز در نظر بگیرید یا مهارت های برنامه نویسی را که قبلاً در اختیار داشتید در انتخاب زبان جدید نیست ملاک قرار دهید
حتی اگر شما بخواهید یک اپلیکیشن موبایل را توسعه دهید یا باید مدرک برنامه نویسی را دریافت کنید و یا برای اینکه مهارت جدیدی را بیاموزید باید زبان برنامه‌نویسی مناسبی را یاد بگیرید
در این مقاله با بهترین زبان های برنامه نویسی پرطرفدار و بیشترین مورد تقاضای در بین کارفرمایان در سال ۲۰۲۲ آشنا خواهید شد، از این رو در مورد جزئیات هر زبان ، کاربرد آن و نحوه استفاده از آن توضیح داده می‌شود

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2022 کدامند؟

جاوا اسکریپت (JavaScript)

JavaScript یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است و از پر استفاده ترین تکنولوژی در حوزه وب می باشد لازم به ذکر است 97.8 درصد از تمام وب سایت ها از این زبان برنامه نویسی در سمت کلاینت استفاده می کنند. جاوا اسکریپت در ابتدا فقط برای توسعه مرورگرهای وب مورد استفاده قرار می گرفت، اما اکنون از آنها برای برنامه نویسی سمت سرور نیز استفاده می شود.
جاوا اسکریپت در سال 1995 ایجاد شد و در ابتدا با نام LiveScript شناخته می شد. با این حال، جاوا در آن زمان یک زبان بسیار محبوب بود، بنابراین به عنوان “برادر کوچکتر” جاوا تبلیغ می شد. همانطور که در طول زمان تکامل یافت، جاوا اسکریپت به یک زبان کاملاً مستقل تبدیل شد. امروزه جاوا اسکریپت اغلب با جاوا اشتباه گرفته می شود و اگرچه شباهت هایی بین آنها وجود دارد، اما این دو زبان با همدیگر تفاوت دارند.
جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان است و تقاضا و استخدام های زیادی در بین سازمان ها و شرکت های مختلف دارد.

پایتون (Python)

در دنیای امروزی Python یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است و یادگیری آن برای مبتدیان به دلیل readability بودن آن آسان است. پایتون یک زبان برنامه نویسی رایگان و open-sourc با ماژول های پشتیبانی گسترده میباشد.
از مزایای آن میتوان به استفاده این زبان در حوطه های مختلف اشاره کرد، استفاده آسان در حوزه وب و طراحی سایت، ساختارهای داده، برنامه نویسی desktop مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی GUI))
گفتنی است این زبان محبوبت ترین زبان برای برنامه نویسی هوش مصنوعی و deep learning میباشد.

GO

Go توسط گوگل در سال 2007 برای API ها و وب اپلیکیشن توسعه داده شد. Go اخیراً به دلیل سادگی و همچنین توانایی آن در مدیریت سیستم‌های چند هسته‌ای و شبکه‌ای و پایگاه‌های عظیم، به یکی از سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در حال رشد تبدیل شده است.
GO که نام دیگر آن Golang است، برای رفع نیازهای برنامه نویسانی که روی پروژه های بزرگ کار می کنند ساخته شده است. به دلیل ساختار ساده و مدرن در میان بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری محبوبیت پیدا کرده است. شرکت هایی که از Go به عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می کنند عبارتند از Google، Uber، Twitch، Dropbox و بسیاری دیگر. Go همچنین به دلیل سرعت و عملکردش در بین دانشمندان داده (data scientists) محبوبیت پیدا می کند.

جاوا (Java)

جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.
این زبان برنامه نویسی متعلق به شرکت Oracle میباشد، با ساختار شی گرا خود به استانداردی برای برنامه هایی تبدیل شده است که می توانند بدون توجه به پلتفرم (مانند مک، ویندوز، اندروید، iOS و غیره) به کد نویسی پرداخت.
شعار جاوا Write Once, Run Anywhere که معروف است و به معنای (یکبار بنویس، همه جا اجرا کن)
در نتیجه، جاوا به دلیل قابلیت حمل آن در پلتفرم‌ها، از طراحی سایت گرفته تا برنامه نویسی موبایل مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه بیش از 3 میلیارد دستگاه در حال اجرا با جاوا ساخنه شده اند.
جاوا به طور گسترده در توسعه وب و اپلیکیشن و همچنین داده های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین جاوا در چندین وب سایت محبوب از جمله گوگل، آمازون، توییتر و یوتیوب استفاده می شود. فریمورک های جاوا مانند Spring، Struts و Hibernate نیز بسیار محبوب هستند.

Kotlin

Kotlin یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که در ابتدا با نام Project Kotlin توسط شرکت JetBrains در سال 2011 ساخته و رونمایی شد. اولین نسخه آن به طور رسمی در سال 2016 منتشر شد. این زبان با جاوا سازگاری دارد.
Kotlin بیشتر برای برنامه های اندروید، تحت وب، برنامه های دسکتاپ و سمت سرور استفاده می شود. کاتلین برای بهتر بودن از جاوا ساخته شده است. اکثر برنامه های گوگل بر پایه Kotlin ساخته شده است. برخی از شرکت هایی که از Kotlin به عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می کنند عبارتند از Coursera، Pinterest، PostMates

PHP

PHP یک زبان برنامه نویسی open source است که در سال 1990 ساخته شد. بسیاری از برنامه نویسان وب یادگیری PHP را امری مهم می دانند، زیرا از این زبان برای ساخت بیش از 80 درصد وب سایت ها در اینترنت، از جمله سایت های بزرگ همچون فیسبوک و یاهو استفاده می شود.

دانستن HTML و CSS از پیش نیازهای هر دوره برنامه نویسی وب میباشد. از این رو شما میتوانید آموزش HTML و CSS را از طریق سایت میرلند دنبال کنید.

تایپ اسکریپت (TypeScript)

TypeScript یک تازه وارد در لیست های برتر زبان های برنامه نویسی است، اما در حال پیشرفت است. این زبان در سال 2012 توسط مایکروسافت توسعه یافت و یک نسخه تایپ شده جاوا اسکریپت است . TypeScript برای ایجاد پروژه‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت با type در سمت کلاینت و سمت سرور استفاده می‌شود که برای کشف خطاها و جلوگیری از مشکلات سیستمی مفید است.